Για την επίτευξη του πιο πάνω στόχου σημαντικός είναι ο ρόλος της δημοτικής αρχής η οποία πρέπει να διευκολύνει, να συμβάλει, να σχεδιάσει, να οργανώσει, να προωθήσει πολιτικές ανάπτυξης και καινοτομίας. Ως αποτέλεσμα, η Λεμεσός μπορεί να εξελιχθεί σε μια σύγχρονη τεχνολογική πόλη (tech city) που να προωθεί την καινοτομία και τις νεοφυείς τεχνολογικές επιχειρήσεις, παρέχοντας ευκαιρίες και κίνητρα σε επιχειρήσεις και προσελκύοντας ξένους επενδυτές που δραστηριοποιούνται στις σύγχρονες τεχνολογίες αιχμής.